Огляд освітніх новин та проєктів НПА: 7 – 11 червня 2021 року

Що нового в освіті? Головне за тиждень – у дайджесті ОсвітАналітики

1. Субвенція на купівлю ноутбуків: роз’яснення МОН та Мінцифри

Міністерство освіти і науки України та Міністерство цифрової трансформації України надали роз’яснення щодо використання субвенції для боротьби з наслідками COVID-19, яка передбачає купівлю ноутбуків для шкіл.

Як розподілятимуться між школами ноутбуки, особливості співфінансування та як надаватимуть педагогам техніку для користування – про це та більше йдеться у листі.

Важливо, що використання такої субвенції здійснюється на засадах співфінансування.

Сам розподіл ноутбуків здійснюють державні адміністрації між школами, де кількість персональних комп’ютерів є меншою, аніж кількість педагогів, за такою чергою:

1. заклади середньої освіти з кількістю учнів не менш як 250 осіб та опорні заклади з кількістю учнів (без урахування їхньої кількості у філіях) не менш як 200 осіб;
  2. заклади освіти з кількістю учнів не менш як 100 осіб;
  3. інші заклади загальної середньої освіти.

2. МОН пропонує для громадського обговорення

Проєкт програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування» галузі знань «Публічне управління та адміністрування» на другому (магістерському) рівні вищої освіти встановлює: мету проведення ЄДКІ, рівень необхідних компетентностей, а також характеристику та структуру кваліфікаційного іспиту.

Зауваження та пропозиції можна надсилати до 21 червня 2021 року.

Прийняття такого порядку передбачається статтею 55 Закону України «Про повну загальну середню освіту». Документ встановлює механізм, порядок та підстави здійснення аналізу діяльності місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів з питань освіти, визначає уповноважений орган.

Громадське обговорення Порядку триватиме до 6 липня 2021 року.

3. Стартувала розробка концепції реформи ІТ-освіти

При Міністерстві цифрової трансформації створили робочу групу з питань реформування ІТ-освіти. Мета її діяльності напрацювання пропозицій щодо модернізації системи підготовки ІТ-фахівців та розробка необхідних проєктів нормативно-правових актів.

До складу групи увійшли представники МОН, Офісу Президента, Верховної Ради України, бізнес-асоціацій та ІТ-об’єднань, а також кластерів та громадських організацій зі всієї України.

4. Законопроєкт щодо врегулювання освітньої діяльності у сфері вищої освіти для іноземних громадян та осіб без громадянства прийнято за основу

9 червня 2021 року під час засідання Комітету з питань освіти, науки та інновацій ВРУ розглянули законопроєкт про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту» щодо врегулювання освітньої діяльності у сфері вищої освіти для іноземних громадян та осіб без громадянства №3717.

Ним пропонується внести зміни до мови освітнього процесу, а також встановити обов’язок вишу забезпечити вивчення іноземними громадянами та особам без громадянства державної мови.

Документ підтримали Міністерство освіти і науки та громадська організація «Спілка ректорів вищих навчальних закладів України». За результатами розгляду Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти законопроєкт №3717 за основу та в цілому.

5. Розглянули законопроєкт ратифікацію Угоди між Україною та ЄС про відновлення дії Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво

Документом передбачається відновлення дії базової Угоди між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво, що від 4 липня 2002 року та термін дії якої закінчився 8 листопада 2019 року.

За результатами розгляду Комітет рекомендує Верховній Раді прийняти проект Закону №0107 в цілому.

Нагадаємо, що Угода між Україною та Європейським Співтовариством про наукове і технологічне співробітництво (далі – Угода) є правовою основою для співробітництва між Україною та Європейським Союзом у сфері наукових і  технологічних  досліджень, що дає можливість розширення та зміцнення співпраці в галузях, які становлять спільний інтерес.

6. МОН та освітній комітет ВРУ підготували до другого читання законопроєкт щодо формування мережі ліцеїв

Комітет ВРУ  з питань освіти, науки та інновацій разом з Міносвіти підготували до другого читання законопроєкт «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти» №4629-1.

Мета і завдання законопроєкту – вдосконалення окремих положень законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» щодо трансформації мережі закладів загальної середньої освіти, що спрямована на реалізацію реформи НУШ.

До другого читання до проєкту Закону було подано 60 поправок. За результатами розгляду Комітет рекомендує Раді прийняти в цілому законопроєкт.

7. Внесення змін до деяких законів України щодо використання майна ліквідованих комунальних закладів освіти у сільській місцевості: нардепи створять робочу групу

Народні депутати ухвалили рішення створити робочу групу щодо підготовки до другого читання проекту Закону України про внесення змін до деяких законів України щодо використання майна ліквідованих комунальних закладів загальної середньої освіти у сільській місцевості – №5230.

До відома: проєкт Закону, що передбачає можливість ОТГ ефективно розпоряджатися майном ліквідованих комунальних закладів середньої освіти, що знаходяться у сільській місцевості, було прийнято в першому читання 19 травня 2021 року.